begonie hlíznatá

6. března 2009 v 12:05 | babča
Begonia tuberhybrida - původně horská rostlina
Photobucket
Velká čeleď Be­goniaceae pochází z tropických deštných pralesů Asie a subtro­pických oblastí Střed­ní a Jižní Ameriky.Některé druhy rostou i ve vysokohorských oblastech ve výškách až do 4000 metrů.Šlechtěním se během let silně změnil jejich vzrůst, tvar květů a je­jich barvy. Se šlechtě­ním se začalo v roce 1869 v Anglii.Dnes se centrum šlechtění begónií nachází v Bel­gii.

Photobucket
Begónie koření mělce.Používají se proto měl­ké květináče.Pokud kvetou neotáčíme květináčem a neměníme stanoviště.Begónie hlíznaté milují te­plo,ale nesnáší přímé ostré slunce a suchý vzduch,proto jsou vhodné do polostínu a tam,kde mají krytí,protože déle trvající deštˇ květy i listy poškozuje.Begónie hlíznaté přezi­mují jako ploché hlízy s prohlubeninami na vrch­ní straně z kterých na jaře vyrůstají nové výhonky.Růst je regulován délkou dne.V podmínkách del­šího dne vyrůstají silné výhonky a v paždí listů květy.Na podzim, když se dny krátí se růst zpomaluje a posléze přestává úplně.Přestaneme i zalévat.Jakmile nad­zemní část rostliny odumřela, vyjmeme hlízu ze zeminy, očistíme a uložíme do suché rašeliny k přezimování. Nesmí být vystavena mrazu.
Hlízy begónií se kupují na podzim nebo hned brzy z jara, protože potřebují určitou dobu,než vyraší. (Begónie hlíznaté, které koupíme jako kvetoucí rostliny v květnu, pochá­zejí ze semen a většinou ještě nevytvořily hlízy)Hlízy než se vysadí do květináče nebo truhlíku dáme na dvanáct hodin do vlažné vody.Vysazují se do ze­miny smíchané s rašeli­nou.
Rašící hlízy, které přezi­movaly, množíme děle­ním.Každá část musí mít vlastní pupen.Při teplotě 20 až 25 stupnˇů vyraší hlízy rychle.Zemina mu­sí být vlhká.Hlízy rostlin vypěstovaných ze semen jsou jen zřídkakdy větší než 3 až 4 centimetry a proto by se neměly dělit.Begonie hlíznatá má měkké výhonky a hodí se do závěsných květináčů,ale může být také vzpřímená ta dorůstá výšky 30-40 cm.v době růstu potřebují hodně vody a živin.
Škůdci
Padlí
rychle se šíří a může napadnout větší skupiny rostlin.Vyskytují se když je rostlina vystavena přílišnému suchu.Zalévání je nejlepším prostředkem k předchá­zení tohoto onemocně­ní i při boji s ním.Při prvních příznacích také můžete použít fungicid, který je na růže.
Hnilobu
hlíz během skladování způsobují bakterie a houby.Napa­dená místa vyřízneme a dbáme aby rostlina byla v suchu.
Proti mšicím bojuje­me postřikem

Photobucket
Photobucket