Begonie královská

6. března 2009 v 9:42 | babča
Begonia rex - hybrid
Photobucket
je ceněna pro své listy.Pokud jde o barevnou krásu listů,nemá tato kráska konkurenta.Jejich základní červená nebo zelená barva je promíchána s dalšími kovově lesklými barvami mnoha různých odstínů.Nejkrásnější ze všech begonií královských jsou hybridy - Begonia rex.Jednotlivé hybridy se od sebe liší tvarem listů,některé mají listy oválné,jiné srdčité.Původní druhy pocházejí z tropických oblastí Asie.Rostlině vyhovuje vysoká vlhkost vzduchu,pak se listy dobře vyvíjejí.Uprostřed léta vykvétají malé růžové květy,odborníci však radí květy odstranit,protože rostlina pak může dát víc síly do tvorby a probarvení listů.

Pěstování V letním období nejsou s begonií královskou žádné problémy.Zaléváme a přihnojujeme ji jako každou jinou rostlinu.Dáme pozor,aby zemina nevyschla,ale pozor aby netrpěla syndromem mokrých nohou to znamená aby květináč nebyl trvale ponořený ve vodě,aby vlhkost vzduchu nebyla příliš nízká,postavte ji do misky naplněné štěrkem a vodou.Je to kráska,která potřebuje hodně světla,pozor na polední sluníčko má raději okno na východ nebo západ polední sluníčko ji může poškodit,květní stonky se mají zaštipovat hned poté,co se ukáží,protože begonie rex se pěstuje pro krásu barevných listů a květ rostlinu vysiluje. Na podzim,když světla ubývá,zmírníme zalévání a nepřihnojujeme.V tomto období rostlinám často opadají listy.Nejde o žádnou chorobu.Je to normální jev.Pozor - aby rostlina nestála blízko topného tělesa.Na jaře opět postupně zvýšíme zálivku a od dubna začneme znovu přihnojovat.V březnu,dubnu můžeme begonii přesadit.
Begonii královskou i když je to pokojová rostlina můžeme koncem května umístit ven na terasu nebo balkon POZOR ale na přímé slunce to ji může poškodit,spíše do stínu a pozor na dlouhodobé deště,raději někam pod střechu.
Množení
Begonii královskou můžeme množit pomocí listových řízků.Vybereme vyvinutý list,řapík odstraníme a položíme na plocho a žiletkou na několika místech prořízneme silné listové nervy.Květináč naplníme zeminou a list položíme spodní stranou nahoru,okraje po obvodu odřízneme a přichytíme vlasovými sponkami,přibližně za měsíc se začnou tvořit nové rostlinky,které odlomíme a zasadíme.
Škůdci
Hnijící místa na stoncích,listech a květech
jsou znamením,přemokření,necháme rostlinu vyschnout,pokud rostlina neuhnila úplně počkáme až znova obrazí a méně zaléváme.
Suché okraje listů,svinuté nebo zvadlé listy
jsou známkou nedostatečné zálivky.
Malé listy,slabé výhonky,téměř žádné přírůstky
to jsou známky nedostatku živin.Přidáme do zálivky častěji tekuté hnojivo nebo rostlinu přesadíme do čerstvé zeminy.
Padlí
poznáme podle bílého povlaku na listech a výhoncích.Odřízneme nemocné části rostlinu izolujeme a ošetříme fungicidním přípravkem.
Plíseň šedá
je houbové onemocnění,projevuje se šedohnědým plísňovým povlakem.Je třeba ji ošetřit proti plísnˇovým postřikem a na čas držet rostlinu v suchu.
Photobucket
 


Komentáře

1 Werri | Web | 6. března 2009 v 9:59 | Reagovat

Máš pravdu, begonie je nádherná a koukám, že ke mě domů se vůbec nehodí. Je to nádhera, dívat se na barevnost listů. Hezký den

2 Jitka | Web | 6. března 2009 v 10:45 | Reagovat

Opět jedna kytka, která by u nás zhynula. Měla jsem ji, ale jsem bordelář, zapomínám zalívat a tak mě pokojovky nemají rády a každá se na to vyprdne aby u nás prospívala.

3 babča | 6. března 2009 v 13:13 | Reagovat

ale ale děvčata není zas tak náročná

4 Hanka | 6. března 2009 v 18:46 | Reagovat

Babčo, s touto květinou mám také zkušenosti - rozdílné. Kolegyně z práce pěstuje doma v městském bytě na parapetu (pod ním topení) bohatě prospívající begónie, košaté s krásně vybarvenými listy. Mimochodem, když k nim občas zajdu, poznám správný vchod právě díky oknům plným begónií. Samozřejmě, že je množí řízky, donesla i do práce. Tady tak krásné nejsou, i když je pravidelně zaléváme. Dvakrát jsem donesla řízky domů, po zakořenění pečlivě zasadila a starala se o ně. Pokaždé to dopadlo stejně: Rostliny brzy vyrostly do výšky, i když jsou blízko okna, snad mohu říci, že mají dobrou zálivku, vždy spodní listy opadly a zbyl jen pěkný vrchol s mladými lístky na dlouhém stonku.  Smířila jsem se s tím, že u nás se těmto květinám prostě nedaří - květináč jsem vyklopila a vrcholové řízky darovala dál... Ale ten, u koho se jim daří, bude odměněn skutečně krásnou rostlinou.

5 babča | 7. března 2009 v 7:03 | Reagovat

milá Hanko je to tak jak píšeš ja je přímo na pparapetu nemám,ale jsou naproti oknu a rostou jak divé,náš dospělák si taky vlastnoručně nadělal řízky a skončily u nás protože u nich nerostly no ja věřím že jsou opravdu nějaké ty zony co kytičkám dělají dobře nebo nedobře,protože i břečtˇan měl syn na odpis tak ho přivezl a u nás je taky pěkně bujný,no a on má zase doma nádhernou kytičku nevím teda jak se jmenuje je to něco podobného jak se říká těm rostlinkám blázen neuvěřitelně mu kvete a bujně roste no a ten zase u nás co dostanu nové řízky prostě neroste a neroste,prostě kytičky taky umí být neuvěřitelně svéhlavé

6 Duri | E-mail | 26. listopadu 2009 v 9:40 | Reagovat

Nic moc  :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.