fylokaktus -epifylum

6. července 2009 v 9:20 | babča
Photobucket
téměř všechny druhy fylokaktusu jsou kříženci různých druhů,mají dekorativní květy velikosti až 20cm dlouhé a stále se šlechtí nové odrůdy.Dříve měla epifyla slabý kořenový systém a proto byla roubovaná na selenicereus -královna noci- který má dobře vyvinutů kořenový systém a tak byly vypěstované i bohatě kvetoucí kaktusové stromy.Latinský název pochází z řeckých slov epi - na a phylon = list je odvozen z toho,že květy rostou na konci podlouhlých listů.Listy jsou ale rozšířené výhonky takzvané phyllocladie.Listokvěty jsou epifysy,které žijí na jiné rostlině aniž by z ni čerpala živiny,kaktusy v původním prostředí rostou ve vidlicích větví vysokých stromů a živí se tlejicími rostlinnými zbytky a využívají dešťovou vodu a vlhkost,která vystupuje z půdy.

Epifylum
hybridy mohou být velmi velké.Starší exempláře mají dlouhé,převislé listové úponky a působí dekorativně na květino­vém sloupu nebo v zá­věsném květináči.Některé odrůdy mají až dvaceticentimetrové květy v barvách od bí­lo-žluté přes oranžovou až po růžovou,červe­nou a fialovou.Téměř vůbec nevoní.Kaktus má rád světlé stanoviště bez přímého slunce.Na jaře a v létě snáší vysoké teploty.Během klidové přestáv­ky v zimě jsou ideální teploty 8 až 10stupňů,Zalévá se odvápněnou vodou,hnojí se dvakrát týdně po odkvětu,.pokud kvetl kaktus jen slabě, použij­te tekuté hnojivo bohaté na fosfor.Epifylum vyžaduje sub­strát složený z 1/4 ost­rého písku a 3/4 hu­mózní zeminy,přesazuje se po odkvětu.Po odkvětu se odřežou staré poškozené a ne­vzhledné stonky.Rostlině se dobře daří v zimní zahradě ne­bo v chladnější místnosti.
Photobucket
Pěstování
Únor - květen
Od února začíná rostlina růst a musí se posta­vit na světlejší místo.Za­čneme pravidelně,ale opatrně zalévat.Jakmile se objeví první poupata,mu­sí se množství vody zvýšit.S rostlinou se od toho oka­mžiku již nesmí hýbat.
Červenec - srpen
Kaktus odkvetl a rostlina potřebuje klid.Vhodné je ­místo v polostínu.V polo­vině srpna můžeme rostlinu přesadit a opět více zalé­vat.Jednou týdně hnojit.Pokud byl květ slabý, použijeme hnojivo obsahující fosfor
Září -leden
Množství vody se musí po­stupně redukovat.Od lis­topadu má rostlina stát v chladu.Zalévat jen tolik,aby se listy nekrabatily.
Péče
Pokud poupata opadávají,rostlinu jste během květu přemístili.Nechte ji stát na stejném místě,taky to může způsobit nedostatečná zálivka.
. Hniloba na bázi stonků.
Rostlina stála v přílišném chladu a mok­ru.Je důležité zvláště v zi­mě nezalévat příliš mno­ho a nechat rostlinu od­počívat
Listy se krabatí.
To se může stát v zimě, když se rostlina trápí suchem.Zálivka to napraví.
Photobucket
Tajemství bohatého květu spočívá v obdo­bích klidu a ve správné teplotě.Na jaře a v lé­tě snášejí mnoho tep­la,během zimního kli­du má být teplota po­kud možno stálá mezi 8 a 10°C. Jen tak rostlina překvapí příští jaro bohatstvím květů. Rostlinu můžete v létě umístit i venku.