víte že...

helloween-dušičky ze světa

30. října 2008 v 10:43 | babča
Image and video hosting by TinyPic
Mexiko
Poslední říjnový den se tu slaví na hřbitovech.Lidé mezi hroby tráví celou noc,hodují,popíjejí,tančí a veselí se až do rána,protože věří,že i po smrti jsou jejich blízcí s nimi.Prostě nic co by připomínalo svátky smutku.Děti dostávají dárky,které symbolicky vyjadřují blízkost mrtvých a vztah mezi živými a mrtvými,například figurky kostlivců všech velikostí ,barev a v různých situacích,nebo papírové lebky,nebo taky cukrové a marcipánové lebky a hrobečky na kterých může být i jméno obdarovaného
Image and video hosting by TinyPic
Velká Británie

nehty

22. října 2008 v 8:38 | babča
Základním stavebním kamenem nehtů je protein zvaný kreatin,Photobucketslovo kreatin pochází z řečtiny a označuje roh přesně takový jaký najdete na hlavách zvířat,jak je známo lidé se vyvinuli z Photobucket primátů a ti ke šplhání po stromech používali drápy a naše nehty jsou jejich pozůstatky i když po stromech už nešplháme Photobucketnehty

helloween

30. září 2008 v 15:39 | babča
Halloween
Image and video hosting by TinyPic

Kořeny tradice masek a svíček v dýních sahají ­do Evropy, konkrétně do Irska.Halloween je spjat s pohanskými zvyky sta­rých keltů.Ti před třemi tisíci letyImage and video hosting by TinyPic slavili Nový rok 1 listopadu, protože tento den považo­vali definitivní konec léta a začátek zimy.Den před keltským Novým rokem 31 října se konaly bouřlivé oslavy zvané Samhain.Lidé se tak loučili s přírodou a připravovali se na dlouhou nepřízeň počasí.

dušičky

30. září 2008 v 15:39 | babča
dušičky
Image and video hosting by TinyPic

První dva listopadové dny vzpomínáme na své blízké,kteří už nejsou mezi námi. V kalendáři je 1.listopad označen jako Svátek všech sva­tých a 2. listopad jako Památka zesnulých.Běžně se jim říká Dušičky.V tyto dny chodíme na Image and video hosting by TinyPichřbitovy,

komáři

20. srpna 2008 v 7:33 | babča
Photobucket
Komáři
Všichni komáři nekoušou,samečci komárů pijí pouze nektar z květů,pouze samičky před snášením vajíček pijí krev.komáři si nás všimnou podle našeho pohybu,vyzařovaného tepla a podle pachu,většina komárů hledá krev v noci,protože jako jejich hostitelé po setmění usínáme a jsme lehkou kořistí,pak ohrne své chlupaté rty kůži jemně propíchne svými napájecími stilety(název dostaly podle chirurgického nástroje)a v kůži hledá žilky a sosá a sosá,jednou částí ústrojí podobné slámce nasaje krev,druhou vstříkne své sliny,zvláštní látka ve slinách zabraňuje vzniku sraženin v naší krvi,krve komár dokáže nasát až čtyřnásobek jeho váhy.Komár pije krev,protože ta obsahuje aminokyseliny,které potřebuje pro tvorbu vajíček,po krevní svačince samička snese až sto vajíček.Komára je lepší od sebe odehnat,protože svými slinami nás může nakazit různými parazity a víry,které nasál u svého předešlého hostitele.Nejznámější choroba je malárie a bylo dokázáno,že i borelioza,lidská krev není jejich nejoblíbenější,protože obsahuje málo aminokyselin,komáři mají nejraději krev z bizonu,krys…lidé však tyto živočichy vytlačují z jejich přirozeného prostředí,proto jsou komáři na nás závislí,člověk jim taky poskytuje příjemná přístřeší,odhozené láhve,plechovky,pneumatiky…..a tak mohou na našich tělech hodovat i když nejsme bizoni tak jim musíme stačit.

písmo

5. června 2008 v 7:03 | babča
Image and video hosting by TinyPic
Ze všech nejdříve používali písmo staří Mezopotámci, kteří žili na území dnešního Iráku. Písmo tu existovalo už ve 4. tisíciletí př. n. 1. Nepsali ale latinkou. Jejich písmo se jmenuje "klínové", a psalo se na hliněné tabulky pomocí rákosového rydla. Každé slovo mělo svůj vlastní znak, a tak se lidé museli učit tisíce symbolů.
Image and video hosting by TinyPic

Byli to Féničané, kteří poprvé dostali nápad vytvořit abecedu. Kolem roku 1600 př. n. 1. byla jejich civilizace na východě Středozemního moře na svém vrcholu. Jejich říše žila ze zámořského obchodu, a tak potřebovali zapisovat účty a smlouvy.
Image and video hosting by TinyPic

Féničané přišli s písmem, ve kterém každý symbol představuje jednu souhlásku. Slova se psala tak, jak se hláskují. Byl to geniální nápad, protože každý, kdo chtěl umět psát, se musel naučit jenom přibližně dvacet znaků. Fénická abeceda měla velký úspěch. Řecká abeceda nebo latinka, která se dnes používá v celé Evropě, jsou odvozené právě od té fénické.

ponorka

21. května 2008 v 8:01 | babča
Image and video hosting by TinyPic
Je celá řada starých pověstí o lidech, kteří cestují pod vodou v primitivních ponorkách. Makedonský velitel Alexandr Veliký prý cestoval pod vodou ve skleněném sudu. Takové příběhy ale patří mezi pověsti. Holanďan Cornelius van Drebbel takovou ponorku, poháněnou vesly, v 17. století opravdu sestrojil. Roku 1615 se s ní potopil pod hladinu řeky Temže v Londýně.

Další slavná prababička ponorky byla Želva, kterou sestrojil Američan David Bushnell v roce 1775. Loď poháněl kapitán roztáčením šroubu. Želva měla dvě vrtule, jednu k vertikálnímu pohonu, druhou k pohybu v horizontální rovině.K řízení želvy sloužilo kormidlo. Želva se neúspěšně zúčastnila útoku na nepřátelské lodě v americké válce za nezávislost 1775-1783. Ručně poháněné ponorky nebyly příliš výkonné. Ruční šroub jim neposkytoval dost síly. V 19. století se stavitelé potýkali také s problémem, jak neprodyšně uzavřít otvory kolem šroubu a vstupního poklopu. Veliký úspěch začaly ponorky slavit teprve díky výkonným benzinovým motorům
V první světové válce poprvé použilo větší počet ponorek německé námořnictvo,V té době už měly ponorky benzinový motor a pod vodou už také disponovaly i zásobou elektrické energie.

škytavka

25. dubna 2008 v 8:45 | babča
Photobucket
Pro většinu z nás je škytavka krátká a někdy trapná nepříjemnostŠkytavka občas postihne každého člověka, zvlášť po velkém jídle nebo když se napije alkoholu. Ale u některých lidí je i škytavka chronická nemoc.Škytají neustále celé týdny. Jsou vyčerpaní. Škytání narušuje jejich práci,mluvení, přijímání potravy i spánek.Jenže ani vědci přesně nevědí proč škytavka vzniká.Škytat začneme, když velký sval u našeho žaludku zvaný bránice dostane křeč. Tento sval bránice nám pomáhá dýchat. Obvykle jsou jeho pohyby rytmické a pravidelné. Když však vypadne z rytmu, dýchání se změní.Nezvladatelná bránice nás přinutí zalapat po dechu. Když vzduch naplní plíce, mozek odešle zprávu do hrdla: "Dost!!!" naše hlasivky ­se přimknou k sobě. Bránice ­se snaží nás přinutit,abychom dýchali,zatímco ústa a hrdlo se brání přístupu vzduchu. Proud vzduchu narážející na hlasivky udělá při každém trhavém pohybu bránice podivný zvuk. Proto uděláme škyt.Většinou je škytavka úplně normální jev a jakmile se bránice vrátí do normálního pravidelného rytmu po chví1i ustane,účinný lék proti škytavce není,pouze babské rady jak na ni vyzrát.Tak třeba na škytajícího nečekaně vybafnout,nebo nečekaně mu před obličejem prasknout papírový sáček,nebo vypít litr vody,sníst kilo cukru,zadržet dech.Můžete se přidat a napsat váš zaručený recept na škytavku

sekačka

3. dubna 2008 v 8:27 | babča

Sekačka na trávu
Až do 19. století upravovali lidé trávníky ručně, kosou.Photobucket ♥ To bylo moc náročné a dokonalý trávník vyžadoval spoustu zručnosti. Britský inženýr Thomas Plucknett byl první, kdo vyrobil stroj na sekání trávy. Patentoval ho v roce 1805. Jeho sekačka byla mohutný stroj s válcovitým ostřím a nesekala nijak zvlášť dobře.♥Našli se další vynálezci, kteří si řekli, že by takovou sekačku zvládli líp. Nejúspěšnější z nich byl Edwin Budding. Pracoval jako inženýr v textilce a nechal se inspirovat jedním strojem v továrně. Jeho sekačka z roku 1830 se velice podobala těm, které používáme dnes. ♥Začalo ji vyrábět několik společností, mezi nimi i závod Ransome s z Ipswiche. V roce 1899 začali v Ransome's vyrábět motorové sekačky s malým benzinovým motorem.

lepící páska

6. března 2008 v 8:16 | babča
Když si v roce 1925 lidé kupovali auto, chtěli, aby podle tehdejší módy mělo dvoubarevný lak. Většinou ale netušili, jak jejich móda ztěžuje život lakýrníkům. Aby se barvy na autě neslily dohromady, musela se vždy jedna část karoserie zakrývat papírem. Jenže jak donutit papír, aby na kapotě držel? Lepidla buď nebyla dost pevná, nebo zase po dokončení práce nešel papír sundat.Vyřešit tenhle problém dostal za úkol mladý laborant ze společnosti 3M Richard Drew. Ten se dozvěděl, že lakýrníci vyzkoušeli i náplasti, jaké se používají v nemocnicích, ale ty jim lak ničily. A tak vyrobil roličku pět centimetrů širokého krepového papíru pokrytého po jedné straně lepivou hmotou. Fungovalo to skvěle. Brzy už jeho nový krycí pásek používali všichni výrobci automobilů.Jenže Drew pokračoval dál. Jednou si v laboratoři všiml kousku průhledného celofánu. Právě pracoval na výrobě vodovzdorného pásku a řekl si, že právě celofán by mohl být materiálem,který hledá. Celofán sice není vůči vodě odolný, ale je průhledný a pevný Drew z něho vytvořil lepicí pásku, kterou se brzy slepovalo úplně všechno. Zanedlouho nesměla chybět v žádné domácnosti.
 
 

Reklama